Smombie młodzieżowym słowem roku 2015
Ciekawostki

Smombie młodzieżowym słowem roku 2015 Jugendwort des Jahres

Smombie młodzieżowym słowem roku 2015 Jugendwort des Jahres
5 (100%) 1 vote

Klamka zapadła, monachijskie jury wybrało młodzieżowe słowo roku 2015. Smombie to twór wyrazowy składający się z dwóch słów: Smartphone i Zombie.

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku organizowany jest od 2008 roku przez wydawnictwo Langenscheidt. Zwycięskie słowa i wyrażenia mają szansę na pojawienie się w leksykonie „100% Jugendsprache”. Akcja ta ma na celu pokazanie jak zmienia się niemiecki język młodzieżowy nawet na przestrzeni roku.

Kto to jest Smombie?

Smombie to smartfonowy zombi, osoba, która wpatrując się w ekran swojego telefonu traci kontakt z rzeczywistością i nie dostrzega otaczającego ją świata. Często gęsto zdarza jej się wpadać na mijających ją przechodniów, bądź na różne przeszkody pojawiające się w ruchu ulicznym. Brzmi znajomo?

Gdzie głosować?

Głosy oddawać można na stronie Jugendwort.

Pierwsze dziesięć słów z największą ilością głosów przechodzi do następnego etapu. O tym, które z nich wygra w drugim etapie zadecyduje niezależne 20-osobowe jury składające się z uczniów, językoznawców, pedagogów i przedstawicieli mediów. Kryteria jakimi kieruje się komisja to kreatywność słowotwórcza, oryginalność, historyczne bądź społecznościowe wydarzenia, które mają wpływ na język młodzieżowy oraz zasięg danego słowa.

Zobacz również

Przeczytaj poprzedni wpis:
Mikołajki po niemiecku
Nikolaus Mikołajki po niemiecku

Mikołajki są w Niemczech ważną częścią okresu przedświątecznego. Wieczorem 5.12 przygotowywane są mikołajkowe kozaki z nadzieją, że Mikołaj wypełni…

odmiana przymiotnika
Odmiana przymiotnika po rodzajniku określonym Adjektivdeklination w języku niemieckim

Odmiana przymiotnika w języku niemieckim należy tak samo jak odmiana rodzajnika do podstaw językowych, których uczymy się na pamięć.…

Zamknij