Jak wyglądają palacze
Das Café Blog

Czy Niemcy przestaną palić? Makabryczne etykiety na papierosach

Czy Niemcy przestaną palić? Makabryczne etykiety na papierosach
5 (100%) 1 vote

Niemiecka partia CSU (Unia Chrześcijańsko-Społeczna w Bawarii) dołożyła z końcem roku starań mających na celu cudowne uzdrowienie niemieckiego narodu. Projekt obowiązku opatrzenia papierosów makabrycznymi etykietami został zatwierdzony przez rząd i czeka na swoją kolej w Bundestagu.

A świstak zawija

Zanim CSU zacznie się cieszyć z sukcesu, trochę wody jeszcze w Renie upłynie. Bundestag ma czas do maja 2016 roku. Do tej pory Niemcy zawijać będą papierosy w standardowe sreberka. Jednogłośne Ja z Berlina ma zaowocować w przyszłości spadkiem liczby palących, szczególnie wśród niemieckiej młodzieży- twierdzą politycy CSU. Czy na pewno?

Jak wyglądają palacze?

Obraz działa na podświadomość i wyobraźnię bardziej niż słowa, dlatego Niemcy zamierzają drukować na papierosach zeżarte rakiem płuca, rozkładające się stopy palacza i czarne, połamane zęby. Podobny projekt mieliśmy w Polsce w 2010 roku, jednak podzielił on los wielu innych i poszedł z dymem.

james-dean-397027_640

Osobiście nie widziałam w moim już ponad trzydziestoletnim życiu obumierających kończyn dolnych, które byłyby wynikiem regularnego konsumowania tytoniu. Objaw ten przypisałabym raczej postępującej cukrzycy bądź alkoholizmowi, ale właściwie nie o tym. Na co dzień widuję na ulicach wielu pięknych palaczy i palaczki i żadne połamane zęby im z ust nie wystają. Pomysł z odstraszeniem młodzieży przed sięgnięciem po pierwszego papierosa jest  jak najbardziej słuszny, jednak środki jakimi politycy CSU do tego dążą, są bardzo odrealnione. Wystarczy na długiej przerwie zajrzeć za mury gimnazjum tego polskiego i niemieckiego, żeby przekonać się, jak dalece odbiegają dzisiejsi palacze od tych zobrazowanych na opakowaniach.

Przed i po 

Zdecydowanie lepszy skutek mogą odnieść projekty organizowane w niemieckich szkołach, w których przede wszystkim otwarcie rozmawia się z palącymi i tymi co  jeszcze się wahają, zamiast ich potępiać. Przy pomocy symulacji komputerowej uczniowie mogą na podstawie swojego zdjęcia obejrzeć własne oblicze w wersji palacza oraz osoby niepalącej. Skutki uboczne, jak poszarzała i nieukrwiona cera, żółte zęby i podkrążone oczy, stanowią znaczący bodziec w kierunku rozmyślań na temat palenia.

„Be smart, don’t start”

Bądź mądry, nie zaczynaj to również jedna z antynikotynowych akcji, która angażuje gimnazjalne klasy na terenie całych Niemiec, w których liczba palaczy jest niższa niż 10%. Konkurs budzi przede wszystkim świadomość i pokazuje młodzieży opcję spędzania przerw i czasu wolnego bez dymka. Gimnazjaliści mają za zadanie propagować atrakcyjność niepalenia. Najlepsze prace konkursowe nagradzane są wycieczką klasową, dla kolejnych miejsc dyrekcje i władze landów sponsorują nagrody pieniężne i rzeczowe.

Sprawdzimy czy działa

Czy nowe opakowania będą mieć faktycznie wpływ na zachowania palących, bądź tych którzy dopiero pierwszego papierosa mają zamiar odpalić? Kontrowersyjne zdjęcia ściągną z pewnością uwagę, temat rozdmuchany zostanie przez telewizję, pedagogów i rodziców. Czy odstraszą młodzież, czy staną się raczej jeszcze smaczniejszym zakazanym owocem? Polityka mami obiecującymi ustawami, a życie rządzi się i tak swoimi prawami. Palacz, młody czy stary prędzej kupi sobie osłonkę na makabryczną etykietkę niż zrezygnuje z palenia ze względu na nią.

Zobacz również

Przeczytaj poprzedni wpis:
E-Mail
E-Mail schreiben auf Deutsch DaF Unterricht

Welche Form ist korrekt: die oder das E-Mail? Beide Formen sind richtig, jedoch die E-Mail wird definitiv häufiger verwendet.…

Zadanie domowe z niemieckiego. Pomóżcie!
Zadanie domowe z niemieckiego. Pomóżcie!

Przeglądam dzisiaj jeden z portali, na którym uczniowie proszą o pomoc w odrobieniu zadania domowego z języka niemieckiego. Muszę…

Zamknij