niemiec płakał
Das Café Blog

Niemiec płakał jak sprzedawał

Niemiec płakał jak sprzedawał
5 (100%) 8 votes

Moje marzenie się spełniło. Kupiliśmy auto, a Niemiec płakał jak sprzedawał. To chyba dobry znak. Johann tak się przywiązał do swojego Mercedesa TDI, że nadal co tydzień dzwoni, aby posłuchać charakterystycznego warkotu silnika. Daję mu jeszcze tydzień na znalezienie nowej zabawki.

Johann – Jaśko jest bogaty. Lubi, kiedy coś się dzieje. Nie lubi monotonii, ale porządek musi być.  Jaśko zdradził mi w tajemnicy, że coraz gorzej sypia. Nękają go w snach syryjscy uchodźcy.

Mądry Niemiec po szkodzie

Z której strony by nie spojrzeć, polityka migracyjna Niemiec przestała być wzorem do naśladowania. Początkowo byłam zachwycona Angelą Merkel i jej szeroko otwartymi ramionami, skierowanymi w stronę Bliskiego Wschodu. To było to! Otwartość, tolerancja, pomoc słabszym. Ideały Angeli dotknęły ufnej strony mego serca. Kibicowałam jej mocno, nawracałam jej przeciwników.

Bo to ładna bajka była

Temat uchodźców pojawia się codziennie na pierwszych stronach niemieckich gazet. 1054 doniesień w sprawie sylwestrowych napaści w Kolonii. Zakaz wejścia dla uchodźców na publiczne pływalnie. Molestowanie kobiet na ulicach. Zanieczyszczanie fekaliami publicznych środków transportu.

Wydawać by się mogło, że to propaganda. Trik dziennikarski w celu zwiększenia zainteresowania czytelników. To jednak fakty, niemiecka rzeczywistość. Badania opinii publicznej mówią jasno: Niemcy się boją. Też bym się bała.

Jak żyć Pani Merkel

Po staremu już się nie da. Postawa gość w dom, Bóg w dom nie popłaca. Uświadamiać trzeba obie strony. Niemców, że to co dla nich oczywiste, dla innych wcale być nie musi oraz uchodźców, imigrantów, że w kraju, do którego przybyli obowiązują nowe zasady, którym muszą się podporządkować.

Daleka jestem od skrajnej postawy. Pełna ufności i wiary w ludzi. Instynkt samozachowawczy podpowiada mi jednak: nie pchaj się między Johannesa i Saddama. Dobrze się czuję u siebie. Sąsiadów zza granicy odwiedzam. Mimo kuszącej propozycji, zamieszkać u nich nie zamierzam. Może ten Niemiec płakał, nie tylko dlatego, że auto sprzedawał?

 

Zobacz również

Przeczytaj poprzedni wpis:
cechy charakteru
Cechy charakteru po niemiecku na przykładzie znaków zodiaku

W astrologii każdy znak zodiaku ma swoje cechy charakteru, które składają się na jego osobowość. Według astrologii dzień, miesiąc…

recenzja filmu po niemiecku
Opis filmu po niemiecku Recenzja filmu Gwiezdne wojny

Opis filmu po niemiecku- zadanie dla osób na poziomie średnio zaawansowanym.  Recenzja, ocena krytyczna filmu- forma wypowiedzi pisemnej, która…

Zamknij