korepetycji
Das Café Blog

Przyszłość korepetytora w czasach, kiedy sama znajomość języka obcego nie wystarczy Cechy dobrego korepetytora

Przyszłość korepetytora w czasach, kiedy sama znajomość języka obcego nie wystarczy Cechy dobrego korepetytora
5 (100%) 1 vote

Czy zastanawiałeś się, dlaczego Twoi znajomi korepetytorzy mają mnóstwo uczniów i wciąż polecani są kolejnym? Czy chętnie udzielałbyś więcej korepetycji, ale nie możesz trafić do nowych osób? Przeczytaj, jakie cechy rozwijać w sobie, aby stać się dobrym korepetytorem.

Czuj się jak ryba w wodzie

Jeżeli uczysz przedmiotu, który jest Twoją pasją, połowę sukcesu masz już za sobą. Jeżeli uczysz, by zarobić dodatkową kasę, zajęcia Cię męczą, a uczniowie wkurzają, zajmij się lepiej składaniem długopisów. Nie psuj młodego pokolenia, dając żywy dowód na to, że nauka jest nudna i żmudna. Zostaw wolną przestrzeń dla tych, którzy udowodnią coś przeciwnego.

Gratuluję Ci, jeżeli należysz do tej pierwszej grupy. Mówisz o rzeczach, które kochasz, o dziedzinie, z którą wiążesz dalszy rozwój. Jesteś na wyższym stopniu wtajemniczenia w materię i niedoścignionym wzorem dla Twojego ucznia. Inaczej: dla ucznia jesteś autorytetem. Nie boisz się jego wnikliwych pytań. Nie krępujesz się, kiedy nie znasz każdej odpowiedzi. W końcu nie jesteś ani żywą encyklopedią, ani słownikiem obcojęzycznym. Wykorzystujesz swoją niewiedzę do własnego rozwoju i rozwoju Twojego ucznia. Dajesz mu wskazówki, zachęcasz do poszukiwania we własnym zakresie. Wyniki poszukiwań kontrolujesz na następnych zajęciach i nagradzasz szczerą pochwałą.

Opowiadaj

Zauważyłeś, że po około 20 minutach uwaga ucznia zaczyna spadać? Powoli następuje rozproszenie koncentracji i zwiększa się trudność zapamiętywania. Właśnie w tym momencie powinieneś zrobić parominutową przerwę. Możesz poprosić ucznia aby otworzył okno i wstał od biurka. Możesz odwrócić jego uwagę od przerabianego materiału i opowiedzieć mu o wpadkach językowych, jakie Tobie przytrafiały się na początku nauki. O swoim ulubionym obcojęzycznym filmie, ulubionej książce, czy nawet kanale na YouTube. Moja 14-letnia uczennica, zachęcona oglądaniem niemieckojęzycznych treści, upodobała sobie oglądanie świnki Peppe po niemiecku. Choć jest to bajka dla dzieci, świetnie nadaje się do poznania nowych słówek.

Jeżeli uczysz innego przedmiotu, możesz opowiadać o zabawnych sytuacjach, jakie przytrafiły Ci się z innymi uczniami. O swoich byłych nauczycielach. Nowych odkryciach związanych z Twoim przedmiotem. Po krótkiej chwili przerwy, obiecaj uczniowi kolejną dawkę opowieści następnym razem i kontynuuj lekcję.

Słuchaj

Pozwól uczniowi mówić. Zadawaj pytania i słuchaj cierpliwie jego odpowiedzi. Podpowiadaj, jeżeli ma trudności z wysłowieniem się i przede wszystkim – daj mu na to czas. Wykorzystaj zaletę korepetycji, jakiej uczeń nie dostanie w szkole. Podczas Twoich lekcji uczeń może się swobodnie wypowiedzieć. Nie musi obawiać się krytyki, złej oceny, niedociągnięć. To właśnie w domowych warunkach, w bezpiecznym dla ucznia otoczeniu, możesz odpowiednim podejściem wzmocnić jego pewność wypowiedzi i zachęcić do aktywnego udziału w szkolnych lekcjach.

Bądź dostępny

Jesteś autorytetem w swojej dziedzinie. Uczeń szanuje Cię za wiedzę i zdolności w przekazywaniu jej. Kiedy przychodzisz do niego na zajęcia, wita Cię z widoczną radością. Opowiada w skrócie o ważnych wydarzeniach ze szkoły, bo wie, że lekcje zaczynasz punktualnie i tak samo je kończysz. Wyjątki robisz w sytuacjach nieprzewidzianych. W takich też sytuacjach zachęcasz ucznia do kontaktu z Tobą przez telefon czy komunikator. Niech wie, że może na Tobie polegać, kiedy nagle okaże się, że jutro kartkówka, a on nie rozumie materiału. Możesz zaoferować dodatkową lekcję, jeżeli dysponujesz czasem, lub krótką rozmowę. Nie zachęcam Cię, abyś był wolontariuszem w tej dziedzinie. Wręcz przeciwnie. Uważam, że dobry korepetytor powinien się cenić i nie zaniżać stawek. Sytuacje, jak jedna z powyższych zdarzają się rzadko. Jeżeli prowadzisz regularnie zajęcia, uczeń zaskoczy Cię takim telefonem może raz na semestr. Poświęć mu wtedy 10 minut, a zobaczysz, że będzie to z korzystne dla was obu.

Rozmawiaj z rodzicami

Udzielając korepetycji dzieciom i młodzieży, pamiętaj, żeby zadbać również o dobre kontakty z zaciekawionymi Twoją działalnością rodzicami. Warto informować ich na bieżąco. Opowiadać o przebiegu lekcji. O postępach ucznia, propozycji dalszej kontynuacji nauki. Rodzice chcą wiedzieć, czy inwestycja w Ciebie przynosi wymierne korzyści. Jeżeli się sprawdzasz w ich domu, bądź pewien, że zostaniesz polecony dalej. Rodzice jednej z moich uczennic, polecili mnie znajomej rodzinie, zawyżając z własnej inicjatywy stawkę lekcyjną o 10 złotych. Uznali, że tamtą rodzinę i tak na to stać.

Po zakończeniu nauki z uczniem, wspomnij rodzicom, że chętnie podejmiesz się kolejnego wyzwania i że można polecić Cię znajomym. Jeżeli byłeś dobrym korepetytorem, niebawem pojawią się nowi podopieczni. Jeżeli do dobrego korepetytora trochę Ci jeszcze brakuje, zastosuj w praktyce przedstawione przeze mnie metody i podziel się swoim osiągnięciem w komentarzach.

Jeżeli udzielasz korepetycji z języka obcego, robisz to z pasją, mając na uwadze rozwój swoich uczniów, poświęcasz im w nagłych sytuacjach swój czas nawet po zajęciach, podziel się tym również w komentarzach. Zostaw adres swojego bloga lub maila i daj się znaleźć osobom poszukującym dobrego korepetytora w Twojej okolicy.

Zobacz również: zadanie domowe z niemieckiego

Zobacz również

Przeczytaj poprzedni wpis:
Kolory po niemiecku Darmowe fiszki z kolorami do pobrania

Uczysz się niemieckiego i szukasz nazw kolorów po niemiecku? Dobrze trafiłeś. Zapoznaj się z podstawowymi kolorami, a dla utrwalenia…

Słownik tematyczny: kosmetyki przybory toaletowe higiena i uroda słówka po niemiecku

Niemieckie określenia kosmetyków, przybory toaletowe związane z higieną i urodą w słowniku tematycznym języka niemieckiego. Krem do rąk, pianka…

Zamknij