Zadanie domowe z niemieckiego. Pomóżcie!
Das Café Blog

Zadanie domowe z niemieckiego. Pomóżcie!

Zadanie domowe z niemieckiego. Pomóżcie!
5 (100%) 1 vote

Przeglądam dzisiaj jeden z portali, na którym uczniowie proszą o pomoc w odrobieniu zadania domowego z języka niemieckiego. Muszę przyznać, że niektóre wpisy bardzo mnie rozbawiły, a niektóre zatrwożyły. Były wśród nich takie, z których to rozpacz piszącego uderzała już w samym nagłówku posta, a dramatyzm sytuacyjny zadania nie do pokonania podkreślał ciąg wykrzykników bądź smutnych buziek i takie przepełnione błędami ortograficznymi w języku polskim, których to pojawienie się tłumaczę szeroko rozpowszechnioną dysortografią oraz wyparciem przez elektroniczne urządzenia pisma własnoręcznego.

 

Pomóc nie pomóc – o to jest pytanie

 Zaczęłam zastanawiać się nad sensem przygotowywania gotowców typu: opis czegoś bądź kogoś, które przecież nie zmuszają ani do kreatywnej pracy, ani do myślenia, niewątpliwie jednak są dla wielu dużą pomocą.

Obserwując statystki wejść na niektóre zamieszczone na stronie wypracowania, uśmiecham się pod nosem i myślę, ilu polskich uczniów będzie miało ten sam opis kolegi, pokoju, wakacji czy nauczyciela po niemiecku w swoich pracach domowych. Liczę na to, że każdy dorzuca od siebie parę słówek czy zdań i korzysta z tych materiałów jak z bazy wypadowej.

Dobry nauczyciel

Z własnego doświadczenia wiem, że nauczyciel języka obcego ma kluczowy wpływ na podejście ucznia do nauki języka i wiele leży w jego mocy, jeżeli chodzi o wzbudzenie sympatii do wykładanego przedmiotu. Nie biorę tu pod uwagę indywiduów, które na wiedzę ogólnie są oporne i odporne.

Dobrym nauczycielem, oczami dyrekcji szkoły patrząc, jest ten, kto wyrobi się z przekazaniem uczniom przynajmniej minimum programowego w ściśle określonym czasie, którego podopieczni pozytywnie ukończą rok i w miarę bezproblemowo udadzą się do następnej klasy z następnym minimum programowym. Nie jest więc zadaniem łatwym do wykonania przekazywanie wiedzy tak, aby wyrobić się z programem i to w miarę wesoło, w miarę swobodnie, inspirująco i kreatywnie, nie zapominając przy tym wszystkim o dyscyplinie, bo przecież niejednej odmiany nauczyć się trzeba na pamięć.

Portal poświęcony nauce języka niemieckiego

Główne zagadnienia gramatyczne, słownictwo okolicznościowe, wzory wypracowań i co jeszcze? Cofając się o jakieś kilkanaście lat, przypominam sobie czego poszukiwałam, zaczynając naukę języka. Właściwie wszystkiego – od książek do płyt CD po gazety, czasopisma i pocztówki. Na pewno szukałam języka potocznego, który znacznie odbiegał od standardowych treści podręcznika. Do poszukiwania kontaktu z językiem codziennym zachęcam często moich podopiecznych. Dostęp do języka autentycznego umożliwiają różne fora, kanały na youtube, reportaże na stronach niemieckich stacji telewizyjnych. Dzisiejszym zadaniem domowym dla naszych użytkowników będzie więc obejrzenie jednego z proponowanych filmików. Miłej zabawy. Gotowca na to nie dostaniecie.

100 Top-Titel

P.S.

Komentarze są dla Was. Macie jakąś językową zagwozdkę? Piszcie. Pomożecie? – Pomożemy.

Guten Morgen Berlin

Piosenka na poziomie B1

Poziom A2-B1

Niemki kontra cudzoziemki:

Znana niemiecka youtuberka:

AlexiBexi – u niego znajdziecie anglojęzyczne piosenki przerobione na język niemiecki. Poniżej hit roku 2015 Adele- Hello

Zobacz również

Przeczytaj poprzedni wpis:
Landeskunde Quiz Daf Test
Landeskunde Quiz Test DaF

Was wisst ihr über die deutschsprachigen Länder? Testet euer Wissen in unserem Landeskunde-Quiz. Viel Spaß!  

tłumacz języka niemieckiego online
Tłumacz google narzędzie czasami pomocne Tłumacz języka niemieckiego online

Tłumacząc za pomocą googla anglojęzyczny tekst, który potrzebuję na szczęście tylko na użytek własny, pomyślałam o innych użytkownikach translatora…

Zamknij