Przedmioty szkolne po niemiecku die Schulfächer

Przedmioty szkolne po niemiecku die Schulfächer

Lista przedmiotów w niemieckich szkołach zależna jest od Bundeslandu w jakim mieści się szkoła, oraz rodzaju szkoły. Przedmioty szkolne w Niemczech dzielą się na przedmioty obowiązkowe: Pflichtfächer oraz na fakultatywne: Wahlfächer.

Schulfach– Przedmiot szkolny

Polnisch– j. polski
Mathematik– matematyka
Physik– fizyka
Chemie– chemia
Biologie– biologia
Sport– W-F
Musik– muzyka
Bildende Kunst– plastyka
Geschichte– historia
Religion– religja

Ethikunterricht– etyka
Erdkunde/Geografie– geografia
Informatik– informatyka
Technik, Werken– praca technika
Sozialkunde– socjologia
Englisch- j. angielski
Französisch– j. francuski
Italienisch– j. włoski
Spanisch– j. hiszpański

Poniżej przedstawię jeszcze kilka innych przedmiotów, które można spotkać w niemieckiej szkole:

Latein – łacina. Ta starożytna, ale nadal popularna forma studiów językowych jest wciąż oferowana w niemieckich szkołach, zwłaszcza gimnazjum.

Pädagogik – pedagogika. Wiele szkół średnich wprowadza kursy z zakresu nauk społecznych, takie jak pedagogika, aby dać uczniom szersze pojęcie o społeczeństwie.

Philosophie – filozofia. Chociaż może to wydawać się zaawansowanym tematem, filozofia jest często nauczana w szkołach średnich, by pomóc uczniom rozwijać krytyczne i analityczne umiejętności myślenia.

Theologie – teologia. W niektórych szkołach, szczególnie tych o profilu religijnym, teologia może być jednym z przedmiotów dostępnych dla uczniów.

Russisch – język rosyjski. W niektórych szkołach oferowane są również kursy z języka rosyjskiego.

Wirtschaft – ekonomia. Przedmiot ten jest często wprowadzany w szkołach średnich dla uczniów zainteresowanych naukami społecznymi, biznesem lub finansami.

Hauswirtschaft – gospodarstwo domowe. Ten przedmiot jest często oferowany w szkołach średnich, niezależnie od płci.

Niemieckie szkolnictwo jest różnorodne i oferuje wiele możliwości, zarówno pod względem przedmiotów obowiązkowych, jak i dodatkowych. Bez względu na to, jakie zainteresowania czy pasje masz, z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Pamiętaj, że nauka oznacza nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także rozwijanie umiejętności i odkrywanie nowych zainteresowań. Więc niezależnie od tego, czy uczysz się niemieckiego dla pracy, dla podróży, czy po prostu dla przyjemności, umiejętność mówienia o różnych przedmiotach szkolnych z pewnością okaże się przydatna.